مقام معظم رهبری:

واقعا مساله‌ی فرهنگ را دست کم نگیرید. خیلی از مشکلات جامعه ما با فرهنگ‌سازی حل می‌شود. توجه بکنید که امروز، عمده قوای دشمنان ما در جبهه‌ی فرهنگی دارد کار می‌کند. این جنگ‌های روانی این فعالیت‌های فرهنگی، این بودجه های پنهانی و آشکاری که برای منحرف کردن ذهن‌ها می‌گذارند همه‌اش مربوط به مسئله‌ی فرهنگ است ..

بنابراین صرف وقت کنید و در بودجه هم برایش پول و فصول قابل توجهی بگذارید تا جهت ارزشی به فرهنگ بدهید. از جمله کارهایی که مسئولین فرهنگی دولت خیلی باید به آن بپردازند و واقعا یک دقیقه را در آن فرو گذار نکنند، این است که به فرهنگ عمومی جامعه و ابزارها و مسائل فرهنگی جهت ارزشی بدهند. چون تلاش زیادی شده تا جریان‌های فرهنگی و عامل های فرهنگی ـ هنر و ادبیات و شعر و سینما و بقیه ـ در جهت غیر ارزشی حرکت کنند و راه بیفتند. شما باید کمک کنید و همه‌ی تلاشتان را بکنید که به تحرکات فرهنگی کشور در جهت ارزشی جهت بدهید «بیانات معظم له در تاریخ 04/06/1386»

موسسه تولیت شمس تبریزی بر اساس اهداف و سیاست‌ها و اساسنامه خود باورمندانه بر این سخن پای می‌فشرد که توسعه فرهنگی شهرستان و منطقه از رهگذر صیانت از میراث فرهنگی مانا و خفته در این دیار و تکریم ارزش‌های والای انسانی با استفاده از آموزه‌های اخلاقی و معنوی شمس تبریزی و مولانا می‌تواند موجبات توسعه اقتصادی را فراهم آورد. لذا فعالیت‌های فرهنگی و هنری و رسانه‌ای در این موضوع و در سطح ملی و بین المللی ظرفیت بزرگی برای تعالی فرهنگی، توانمندسازی اجتماعی و افزایش نشاط عمومی در مسیر پیشرفت همه جانبه است.

از طرفی تحقق زبان فارسی به مثابه زبان علم در حوزه ایران فرهنگی، ضرورتی آشکار برای گسترش زبان معیار است و معتقد بر این هستیم که به واسطه گسترش ابزارهای ارتباطی در خارج از مرزهای ایران یعنی در حوزه ایران فرهنگی، فارسی زبانان از زبان علمی فارسی پیروی خواهند کرد. بدان سبب است که زبان فارسی پیکره‌ایی واحد در حوزه ایران فرهنگی است.

و از این رهگذر است که عرضه کتاب‌های اشعار مولانا در خارج از مرزهای ایران امروز گوی سبقت را ربوده و به پرفروش ترین کتاب‌ها تبدیل شده و مجموعه مقالات و  تقریرات شمس تبریزی در کشورهای مختلف به زبان همان کشورها ترجمه می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اهداف برنامه‌ریزی‌های تولیت شمس تبریزی در تدوین جشنواره و همایش‌های علمی و فرهنگی و هنری تحقق این هدف و حرکت در مسیر جهانی‌سازی شهرستان خوی ـ دارالقرار شمس تبریزی ـ از بلند آوازه کردن نام و یاد شمس و مولانا و آموزه‌های اخلاقی و عرفانی این دو عارف بزرگ هست..